Řešení problematiky kulturního a přírodního bohatství • Zapojování občanů do života města • Mapování kulturního a přírodního dědictví • Poradenská, konzultační a informační činnost • Pořádání seminářů, přednášek a akcí pro veřejnost • Publikační a vydavatelská činnost • Obnova a ochrana památek • Rozvoj a ochrana zeleně v obci • Propagace města Rokycany
Rokycanští patrioti uspořádali přednášku Sedm zákonů vývoje civilizací a dnešní svět. O obecných podmínkách a možnostech vývoje lidských civilizací v průběhu věků i v současnosti přednášel pan prof. Mgr. Miroslav Bárta, PhD., přední český historik a egytolog. Přednáška se konala 8. června 2022 ve velkém sále ZUŠ Rokycany.
Se svolením pana profesora Bárty jsme pořídili videozáznam celé přednášky a nyní ho našim příznivcům nabízíme. Najdete jej na webu v článku Videozáznam přednášky Sedm zákonů.
I v roce 2022 si připomeneme některá výročí. V roce 1362 pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic povýšil místní kostel Panny Marie Sněžné na kolegiátní, což byl předstupeň vzniku kanonie augustiniánů kanovníků. Její význam nám nedávno na zajímavé přednášce objasnil profesor Jan Royt. Od této doby uplyne v letošním roce 660 let.
Minimálně od roku 1542 nese po svém majiteli dodnes název Dumetovský dům čp. 88 na Masarykově náměstí. Snad díky netradičnímu příjmení svého někdejšího majitele Dumeti se název udržel již 480 let. Od roku 1562 také mají Rokycany znak v dnešní podobě, od té doby uplynulo 460 let. V roce 1642 došlo na rokycanském předměstí k tzv. decimaci Madlonova pluku, tj. potrestání vojáků za dezerci v jedné z bitev třicetileté války. Popravu vojáků dodnes připomíná kříž v Madlonově ulici.
Rokycanští patrioti uspořádali přednášku Dramatický rok 1421 v Rokycanech a jejich okolí. O dění a boji mezi husity a přívrženci katolíků kolem roku 1421 v Rokycanech a širším okolí přednášel pan prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., přední český historik se specializací na středověk. Přednáška se konala 19. října 2021 ve velkém sále ZUŠ Rokycany.
Rokycanští patrioti uspořádali přednášku Augustiniáni kanovníci a umění – kasule z Rokycan. O středověkém církevním umění a vzácných liturgických rouchách pocházejících ze zaniklého augustiniánského kláštera v Rokycanech přednášel pan prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., český historik umění, prorektor pro tvůrčí a ediční činnost Univerzity Karlovy. Přednáška se konala 14. září 2021 v kostele Panny Marie Sněžné v Rokycanech.