top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení




Kapitoly
10. Památky – Městské brány a zbytky opevnění Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Úterý, 31 Leden 2012 02:00

obr. – bývalá Plzeňská brána

Plzenska-brana_mChráněné jsou též zbytky někdejších městských hradeb. Dodnes je nejlépe zachována část od školy T. G. Masaryka k restauraci Střelnice se zbytky dvou bašt. Průchody přes městské hradby představovaly brány a branky. Jedna z nich zvaná „Branka“ prošla nedávno rozsáhlou rekonstrukcí. Z původních čtyř městských bran – Plzeňské, Nové, Pražské a Saské – se nedochovalo téměř nic. Asi nejznámější z nich byla Plzeňská brána. Vybudována byla roku 1723 a nahradila původní, která byla o něco blíže k městu. Nad branou se tyčil až do roku 1918 rakouský orel, který byl během převratu stržen. V roce 1924 byl při bráně zřízen přechod pro pěší. Již v té době se uvažovalo o její likvidaci. K ní nakonec došlo i přes četné protesty nejen místních, ale i památkářů v roce 1950. Zbytky brány, nápis a znak, je možno dnes spatřit jako komponenty moderní přístavby Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. V roce 1932 vznikla také báseň K. Kysely Ta Plzeňská brána.

Celý článek...
 
8. Památky – Náměstí Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Úterý, 22 Listopad 2011 19:36

obr. – budova radnice a kašna na náměstí

Namesti_mV Rokycanech najdeme jak dochované historické jádro, v němž je patrný vývoj od gotického založení centra, tak rodinnou zástavbu z meziválečného období i panelové domy z let nedávno minulých. Město postupně rostlo od původního centra na východ a západ (Pražské a Plzeňské předměstí). S železnicí ruku v ruce přišla průmyslová výroba. Nová výstavba na počátku 20. století byla situována na jih za trať, kde vedle bydlení vznikaly i výrobní plochy. Rokycany změnily několikrát svůj vnější vzhled, ale dodnes si zachovaly základní dispozici (uspořádání ulic i jednotlivých domů). Příčinou změn v tvářnosti města byly dříve požáry, v minulém století trvalý růst počtu obyvatelstva. Na počátku 90. let byla v centru města zřízena památková zóna.

Celý článek...
 
6. Světové války a období mezi nimi Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Středa, 28 Září 2011 13:30

obr. – pamětní medaile D.T.J. Rokycany, 1933

Horice-medaile_mČtyři roky první světové války znamenaly pro rokycanské občany dobu značného nedostatku v uspokojování základních životních potřeb. Řada rodin se musela vyrovnat se ztrátou svých synů či otců, na pomník padlých v první světové válce bylo vytesáno celkem 157 jmen zemřelých vojáků pocházejících z Rokycan.

Během první republiky zaznamenaly Rokycany stavební boom ve stylu moderny a funkcionalismu. Za nejzdařilejší z této doby se považují realizace pražského architekta Františka Alberta Libry z první poloviny třicátých let, budova městské spořitelny (dnes Komerční banky) a koupaliště s restaurací ve tvaru parníku. Vystaveny byly nové městské čtvrti Rašínov a Hořicov, rozšiřovaly se i stávající Plzeňské a Pražské předměstí. Z větších staveb financovaných městem se realizovala budova školy T. G. Masaryka a areál tzv. nových kasáren. Stát postavil budovu pro státní úřady čp. 68/I v dnešní ulici Svazu bojovníků za svobodu a objekt nového nádraží.

Celý článek...
 
4. Doba pobělohorská Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Čtvrtek, 01 Září 2011 12:59

obr. – Černý kříž, mohyla Madlonova pluku

Mohyla-mTřicetiletá válka v letech 1618 –1648 představovala značný zásah do života města. Hned na jejím počátku byly Rokycanským za účast v povstání zkonfiskovány vesnice Nadryby, Německá Bříza, Újezdec a Nynice, které byly postoupeny plaskému klášteru. Nejvíce bylo město poškozeno při švédském vpádu 23. – 25. října 1639, při němž byla zničena mj. radnice, kostel, škola a špitál. Tragickou událost třicetileté války představuje decimace Madlonova pluku v závěru roku 1642. Ten byl potrestán za dezerci v bitvě u Breitenfeldu. Právě v Rokycanech byl každý desátý vojín popraven, důstojníci byli odsouzeni k trestu smrti, který byl vykonán v Praze. Na památku této smutné události byl na Plzeňském předměstí zbudován Černý kříž, který dodnes připomíná hromadnou popravu vojáků.

Celý článek...
 
2. První písemná zmínka o Rokycanech Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Pondělí, 15 Srpen 2011 11:11

obr. – úryvek z Kosmovy Kroniky české

Kosmas_originalJen málo českých měst se může pochlubit první písemnou zprávou o své existenci již z počátku 12. století, natož pak zmínkou tak zásadní pro další vývoj tehdejšího českého státu, jako byla návštěva císaře. Nástupnické spory mezi Přemyslovci sice nebyly v té době ničím neobvyklým, ovšem zásah římského císaře do nich a jeho návštěva v Rokycanech zásadní byla. Císař Jindřich V. zavítal do Čech na samém počátku roku 1110. Dojel až do biskupského dvora v Rokycanech, který musel být dostatečně velký, aby pojmul císaře i s jeho doprovodem a také doprovod znepřátelených stran.

Celý článek...
 
9. Památky – Měšťanské domy a další objekty Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Středa, 21 Prosinec 2011 02:00

obr. – secesní vila čp. 286/II

Secesni-vila_mPovšimnout bychom si měli i řady měšťanských domů na obou náměstích a v přilehlých ulicích, z nichž řada je památkově chráněna. Zajímavou stavbou jsou i masné krámy, které jsou v pramenech zmiňovány na počátku 15. století. Také jejich budova byla zničena při požáru roku 1784 a následně byla na počátku 19. století klasicistně obnovena. Masné krámy dlouhá léta chátraly, oživit je měl projekt přestavby na prodejnu potravin v roce 1974. Z toho však nakonec sešlo. O pět let později bylo po vzoru Plzně zamýšleno masné krámy přebudovat na výstavní síň, ovšem opět bez úspěchu. Záchrana pro objekt přišla až v devadesátých letech, kdy byl citlivě rekonstruován soukromým vlastníkem.

Celý článek...
 
7. Období 1948–1989 Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Neděle, 23 Říjen 2011 02:00

obr. – Škoda, Závody V. I. Lenina (ZVIL)

Skoda_MDosavadní společenské a majetkové poměry se v Rokycanech, stejně jako v celé společnosti, radikálně změnily po roce 1948. Došlo nejen k zestátnění majetku, ale i k zásadním změnám ve vzhledu celého města. Od konce 50. let nahradily původní stodoly, stáje, ale i domy na předměstí nové ulice s bytovou výstavbou (zejména oblast Železné, ulice J. Knihy). Postupně byla zničena oblast Pátku, kde vyrostlo rovněž sídliště. Plošným demolicím se neubránilo ani centrum města, zmizela řada měšťanských domů, stejně jako oblíbené hostince U černého koně, Černá hospoda, Koruna, Rychta, Morava či restaurace na koupališti. Kromě sídlišť a nových obchodů bylo vybudováno sídlo OV KSČ, areál základní a někdejší zvláštní školy na Jižním předměstí, obchodní centrum Žďár, autobusové nádraží, basketbalová hala či zimní stadion. Došlo také k zásadní přestavbě sokolovny.

Celý článek...
 
5. Rozvoj města v 19. století Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Neděle, 18 Září 2011 12:00

obr. – purkmistr Ferdinand Šimon Heyrovský

Heyrovsky_mObdobí první poloviny 19. století je spojeno s působením osvíceného purkmistra (starosty) Ferdinanda Šimona Heyrovského (1769 až 1839). Ten dokázal město vyvést z následků ničivého ohně roku 1784 a začal budovat moderní Rokycany (likvidace hradeb, výstavba sociálních ústavů, školy ap.).

Jaký pokrok učinilo město během druhé poloviny 19. století, velmi pěkně popsal v roce 1920 emeritní okresní školní inspektor a ředitel měšťanské školy Antonín Fafl: „Když jsem se v roce 1866 za okupace pruské dostal do Rokycan, rozkládala se v okolí města po obou stranách plzeňské silnice pod Čilinou, pod Kotlem i jinde pole, nyní jsou to většinou luka. Skoro v každém měšťanském domě na náměstí chovali koně, krávy i ovce, nyní v domech těch uzříš sotva psa. Z postranních průjezdů a vchodů v domech naděláno krámů a podle nich výkladních skříní. V roce 1866 nebylo zde viděti vysokého komína, nyní je zde 10 továren; první z nich byl cukrovar, pozdější to koželovna a nyní marmeládovna.“

Celý článek...
 
3. Rokycany ve středověku Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Pondělí, 22 Srpen 2011 22:50

obr. – pečetidlo Rokycan z roku 1609

pecetidlo_mDůležitou událostí bylo zřízení proboštství augustiniánů kanovníků při zdejším kostele Panny Marie Sněžné, které si vymohl pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic na tehdejším papežovi v roce 1363. Zakládací listina proboštství je zároveň nejstarší dochovanou pergamenovou listinou určenou pro Rokycany. Proboštství neboli klášter se nacházel v těsné blízkosti kostela, zhruba v místech dnešního muzea, a žilo v něm šest augustiniánů. Fungovala při něm škola a klášter se významně podílel na kulturním životě Rokycan (budování knihovny, výzdoba chrámu apod.). Pro hospodářský rozkvět mělo velký význam ustanovení Václava IV. z roku 1381 o tom, že kupci musí využívat pro cesty z Tachova a Klatov na Prahu a zpět silnici přes Rokycany. Z toho samozřejmě plynuly zisky nejen arcibiskupství, ale i zdejším řemeslníkům a obchodníkům.

Celý článek...
 
1. Úvod, Rokycanská píseň Jana Lodla Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Pondělí, 15 Srpen 2011 11:03

obr. – současný městský znak Rokycan

Znak-Rokycany

Rokycanská píseň
Jan Lodl, 1844

Kde domov můj, má otčina?
Kde Klabava ku Mži spěje,
Žďár své věčné žalmy pěje,
Vršíček nad městem bdí,
U Trojice otci spí:
v údolí tom milém českém
otčina má, domov můj.

Celý článek...
 



bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.