top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Rokycanské kasule Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Památky
Sobota, 03 Říjen 2020 08:37

DSC 0011 m

Gotická kasule z Rokycan. Figurální výšivka – malba jehlou – kolem 1380 našita na novější modravé hustě pruhované látce. Původní látka (patrně aksamit s motivem granátového jablka) se nedochovala. Na přední straně nelogicky poskládané části původní výšivky – přestřižený obraz P. Marie s Ježíškem, zbytky postav dvou andělů, torzo neznámé světice a sv. Alžběta.

DSC 0021 m

Kasule z Rokycan ze zlatě vzorovaného rudého sametu s motivy granátového jablka z konce 19. století. Přední strana zdobena pouze našitou zlatou konturou kříže. (Na zadní straně našitý kříž s gotickou figurální výšivkou kolem 1480–1500.)

DSC 0028 m

Gotická kasule z Rokycan z temně fialového sametu se zlatým vzorkem granátového jablka z pol. 15. století. Na přední straně pruh s výrazně plastickou figurální výšivkou z poslední čtvrtiny 15. století. V horní části P. Marie Bolestná mezi sv. Janem Evangelistou a sv. Máří Magdalenou, pod nimi pak sv. Vavřinec se sv. Štěpánem a níže mezi nimi sv. kardinál Jeroným.

DSC 0039 m

Gotická kasule z Rokycan z olivového sametu z 15. století se žlutým vzorkem motivu granátového jablka. Přední strana není více zdobena. (Na zadní straně našitý kříž s figurální výšivkou z konce 15. století.)

DSC 0014 m

Gotická kasule z Rokycan. Figurální výšivka – malba jehlou – kolem 1380 našita na novější modravé hustě pruhované látce. Původní látka (patrně aksamit s motivem granátového jablka) se nedochovala. Na zadní straně našitý vidlicovitý kříž, na něm nahoře sedící P. Marie s Ježíškem a třemi cherubíny s pavími oky na perutích, dole Zvěstování P. Marii a vize početí.

DSC 0017 m

Kasule z Rokycan ze zlatě vzorovaného rudého sametu s motivy granátového jablka z konce 19. století. Na zadní straně našitý kříž s gotickou figurální výšivkou kolem 1480–1500. Nahoře poprsí sv. Doroty s Ježíškem a s košíčkem, uprostřed sv. Kateřina stojící na císaři Maxientovi, po stranách sv. Markéta a sv. Barbora, ve spodní části sv. Apolónie, pod ní sv. Voršila.

DSC 0034 m

Gotická kasule z Rokycan z temně fialového sametu se zlatým vzorkem granátového jablka z pol. 15. století. Na zadní straně našitý kříž s figurální výšivkou kolem 1450. Uprostřed Kristus Bolestný obklopený třemi ­anděly s nástroji jeho umučení. Pod ním P. Marie Bolestná a část anděla se sloupem Bičování.

DSC 0037 m

Gotická kasule z Rokycan z olivového sametu z 15. století se žlutým vzorkem granátového jablka. Na zadní straně našitý kříž s figurální výšivkou z konce 15. století. Ve střední části skupina Ukřižování s P. Marií, sv. Janem Evangelistou a sv. Máří Magdalénou. Nad křížem je poprsí Boha Otce, na příčném břevnu sv. biskupové Rufus a Liborius, dole sv. Kryštof s Ježíškem.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.