top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Benátské noci na Boreckém rybníku Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Historie
Úterý, 09 Srpen 2011 22:32

odznak-vlajecka-webV roce 1910 byly v Borku podniknuty kroky k založení veslařského klubu. V létě roku 1912 k Boreckému rybníku začala docházet řada lidí, aby buď ze břehu anebo sami vyzkoušeli veslařské umění. V roce 1913 měl klub již 50 členů. Postupně byly zakupovány nové loďky a na místě zvaném Skalka členové klubu vybudovali dřevěný přístav s verandou. Mimo vodáctví (např. 21. – 24. 7. 1914 jeli Berounku z Richardova až za Křivoklát) pořádali rovněž koncerty, zábavy a takzvané benátské noci.

nocni-Borecky-rybnik_m

Zřejmě úplně první se uskutečnila 17. 6. 1913 na výletním místě na Skalce v Borku. Na rybník tehdy vyjelo 16 osvětlených loděk, dále se nad hladinou vznášely plovoucí lampiony a nechyběl ani ohňostroj. V 19.30 začal koncert městské kapely. Vstupné na celou akci bylo 30 haléřů pro osobu, rodina zaplatila 60 h. Počasí naštěstí prvnímu ročníku přálo, takže ve středu 8. 7. 1914 se od 20 hodin konal další ročník. Na něm vystoupila posílená hudba městské kapely. „Pohádka tato bude jistě dostaveníčkem celých Rokycan, jako roku předešlého. Veslařský klub ale zve všechny, jímž není obtížno lidové vstupné zaplatit, ku shlédnutí večerních krás v přístavu.“ Při těchto akcích prodával v létě pod verandou lahvové pivo Jan Šafránek z čp. 37, po jeho smrti v tom pokračovala vdova Karolína. První světová válka a zejména  znečištění vody v Boreckém rybníce v důsledku vypouštění nečistot celuózkou v Holoubkově slibně začaté akce načas utlumily.

Po první světové válce se benátské noci zřejmě i nadále konaly. Tehdejší členové Veslařského klubu Borek pocházeli především z Rokycan a scházeli se v hostinci Černý kůň. Meziváleční předsedové klubu patřili k rokycanské honoraci, nacházíme mezi nimi notáře Hugo Ebenstreita (v letech 1925–1926), ředitele městských železáren Josefa Vorlíčka (v letech 1928–1930), ředitele nemocenské pojišťovny Josefa Průšu (v roce 1931), městského kontrolora Josefa Vlacha (v letech 1932–1934). Posledním předválečným předsedou byl obchodník židovského původu Julius Stadler. Za druhé světové války zřejmě činnost klubu zcela utichla a tehdy byla patrně také přerušena tradice pořádání benátské noci na Boreckém rybníku.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.