top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Oslavy osvobození - 7. května Tisk Email
Aktuality - Pozvánky na akce
Sobota, 30 Duben 2011 19:07

Zveřejňujeme na našem webu informace o květnových oslavách, které jsme obdrželi od tiskového mluvčího Města Rokycany.

Oslavy 66. výročí osvobození Československa v Rokycanech 7. května 2011

Oslavy osvobození

Oslavy osvobození budou zahájeny v 10:30 hodin na Masarykově náměstí projevy starosty města Rokycany Vladimíra Šmolíka a místopředsedy Československé obce legionářské Jindřicha Sitty. 

Oficiální části oslav se zúčastní zástupci Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze, Velvyslanectví Ruské federace v Praze, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Praze, Generálního konzulátu Ruské federace v Karlových Varech, poslanec Poslanecké sněmovny ČR Karel Šidlo, zástupci Armády České republiky, Plzeňského kraje, Československé obce legionářské a Svazu českých veteránů, Českého svazu bojovníků za svobodu, stejně jako v roce 2010 vnuk legendárního amerického generála Pattona George Watters Patton, američtí veteráni z organizace Veterans of Foreign Wars, ředitel Památníku Lidice a další.

Přibližně v 10:50 hodin dojde v ulici Míru k položení věnců u pamětní desky nadporučíka Josefa Strankmüllera, která byla odhalena vloni u příležitosti oslav 65. výročí konce 2. světové války.

Po tomto pietním aktu následuje pokládání věnců na náměstí 5. května pod nádražím ČD u pomníku obětem fašismu. V roce 2000 byl pomník zrekonstruován a doplněn čtyřmi deskami se jmény popravených a umučených občanů (celkem 141). K pomníku byla ve třech nábojnicích uložena prsť z bojišť druhé světové války v Dukelském průsmyku, z koncentračního tábora Osvětimi a ze hřbitova Pinner severozápadně od Londýna, kde je právě pochovaný nadporučík Josef Strankmüller.

Další zastávkou je pomník na demarkační linii v Borku, kde došlo k setkání koaličních vojsk americké a sovětské armády.

Od 14 hodin pomyslnou štafetu přebírá Muzeum na demarkační linii v Rokycanech (ulice Štáhlavská za benzinovou pumpou), kde budou k vidění ukázky jízdy vojenské historické techniky. Vedle toho zde budou oficiálně otevřeny nové a rozšířené výstavní expozice. Projekt NIKDO NEMÁ PRÁVO ZAPOMENOUT je unikátním zpracováním období let 1930 - 1945 v Československu prostřednictvím multimediálních expozic, diorámy a trojrozměrných exponátů. Do muzea jsou zdarma z autobusového nádraží vypraveny dva autobusy, ve 13:00 a 13:30 hodin, nazpět jedou v 16 hodin a v 18:30 hodin.

Celodenní program oslav 66. výročí osvobození Československa v Rokycanech 7. května 2011:

Dopolední program:
10:30 slavnostní projevy na Masarykově náměstí, kladení věnců, hudební doprovod kapela 35. pěšího pochodového pluku
10:50 kladení věnců u pamětní desky nadporučíka Josefa Strankmüllera v ulici Míru
11:10 kladení věnců na náměstí 5. května
11:30 kladení věnců na demarkační linii v Borku

Odpolední program v Muzeu na demarkační linii:
14:00 zahájení – pietní akt (otevření nových expozic, křest DVD pro výuku novodobých dějin projektu Nikdo nemá právo zapomenout
15:00 bojová ukázka historických událostí z května 1945
16:00 ukázka činnosti Policie České republiky
17:00 jízdy těžké bojové techniky v terénu
17:30 ukázka sportovního výcviku psů
18:00 cimbálová muzika ONDRÁŠ

Nadporučík Josef Strankmüller
Josef Strankmüller se v Rokycanech narodil 26. července 1912. Absolvoval místní gymnázium a jeho kamarádi si jej pamatovali jako skromného a oblíbeného studenta.
Povoláním byl aktivní důstojník jezdectva, koncem roku 1939 odešel za hranice. Jeho cesta v boji proti Němcům vedla přes Slovensko, kde byl vězněn, přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko do francouzské Sýrie, kde byl nějaký čas jezdeckým důstojníkem v brigádě generála Weyganda.
V roce 1940 byl instruktorem v československém výcvikovém táboře ve Francii a na Loiře bojoval proti Němcům. Těžce zraněn byl odvezen do Anglie, kde se pak účastnil organizace a rozvoje československé zahraniční armády. Byl povýšen a vyznamenán. V létě 1942 byl frekventantem důstojnického kurzu ve Skotsku, kde se připravoval na zvláštní a čestný úkol. 12. srpna 1942 bohužel zahynul během výcviku.

Oslavy spolupořádá město Rokycany, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Klub Vojenského muzea na demarkační linii, Československá obec legionářská a Nadace pozemního vojska Armády České republiky.

100_0749

DSC09035

DSC09068

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.