top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Socha sv. Václava se stala kulturní památkou Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Památky
Neděle, 17 Duben 2011 21:58

IMG_2752-mDíky četným požárům a devastacím se v Rokycanech nedochovalo příliš autentických památek. O to smutnější je, když i některé z toho mála, které tu jsou, chátrají. Jednou z téměř polozapomenutých památek byl donedávna sloup se sochou sv. Václava nacházející se v ulici K Borku.

Přitom je minimálně sloupek jednou z nejstarších památek na katastru Rokycan vůbec (nepočítaje v to domy). Svatý Václav je starší než sochy sv. Jana Nepomuckého ve městě či mariánský sloup na náměstí. Není jasné, zda socha sv. Václava na rohu ulic V. Nového a B. Němcové je starší či mladší. Tato socha však již památkovou ochranu má a to od roku 1958.

O sošce u cesty v ulici K Borku toho moc nevíme. Původně měla v těchto místech stát dřevěná socha s českým patronem. Na jejím místě byl postaven v roce 1694 hranolový podstavec, na jehož hlavici je umístěna malá socha sv. Václava. Na podstavci je nápis: ADAM EXL . SVSANA EXLOVA . ANNO 1694. Ani o stavebníkovi Adamovi Exlovi toho zatím příliš mnoho nevíme. Byl rokycanským měšťanem, zřejmě od roku 1673 zasedal mezi obecními staršími (jakási přípravka před vstupem do městské rady). Zda Zuzana Exlová byla Adamovou manželkou, zatím nevíme.

IMG_2760-mI přesto, že památka je zahalena tajemstvími, památkovou ochranu si jistě už pro své stáří zaslouží. Proto byl již v minulém volebním období naším zástupcem v komisi pro regeneraci městské památkové zóny iniciován návrh na zapsání sochy do seznamu nemovitých památek. Návrh na prohlášení za kulturní památku zpracoval v březnu 2009 Národní památkový ústav v Plzni. Socha sv. Václava byla prohlášena za kulturní památku rozhodnutím Ministerstva kultury ČR ze dne 9. března 2011. Po dvou letech se tedy dílo završilo.

Našimi zástupci již byla projednána úprava okolí sochy městem, tato úprava bude muset být provedena ve spolupráci s vlastníkem pozemku Západočeskou plynárenskou. Doufejme, že se tak letos na sochu budeme moci alespoň podívat a následovat budou i opravy památky.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.